Haber

Bulgaristan-Türkiye sınırında orman yangını: Alevler Türkiye sınırına doğru ilerliyor

– Bulgaristan – Türkiye sınırında orman yangını: Alevler Türkiye’nin sonlarına doğru ilerliyor

Edirne’nin sınır köyleri Bulgaristan’daki yangından endişeli

EDİRNE – Bulgaristan sınırında çıkan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle Türkiye tarafındaki ormanlık alanları tehdit ederken, alevlerin yayılması ihtimaline karşı müdahale için sınıra yangın söndürme ekibi sevk edildi.

Bulgaristan’ın Türkiye sınırında öğle saatlerinde başlayan orman yangını halen devam ederken, alevler rüzgarın da etkisiyle Bulgaristan sınırındaki Edirne’nin Balkan köylerine doğru ilerliyor.

Edirne Valiliği koordinasyonunda Türkiye sınırında geniş güvenlik önlemleri alındı. Yangının Türkiye’ye sıçraması ihtimaline karşı Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait suluklar, dozerler ve itfaiye araçları hazır bekletiliyor.

Ekipler Bulgaristan-Türkiye sınırında beklemeye devam ederken, alevler yangının devam ettiği bölgeye en yakın köylerden Suakaçık, Yolüstü ve Büyükismailçe köylerini adeta aydınlattı. Köy halkı köylerin zirvelerinde toplanarak yangını alarmlı gözlerle izledi.

Köylülerden Selami Üner ise alevleri endişeyle izlediklerini söyledi. Yangının Türkiye sınırına sıçraması durumunda köy halkının traktörlerle müdahaleye hazır olduğunu belirten Üner, sınırda her türlü önlemin alındığını ve çok sayıda ekibin hazır olduğunu belirtti.

Köy halkından Hakan Özdemir, hem sınır hattında hem de köyde her türlü tedbirin alındığını belirterek, alevlerin rastgele yayılması durumunda müdahalenin hızlı bir şekilde yapılacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu