Haber

Elazığ’da mevsimlik tarım işçileri dev bir Türkiye haritası yaptı

Elazığ’da mevsimlik tarım işçileri, kesip kurumaya bıraktıkları domateslerle etrafına “Türk Yüzyılı Üretme ve Üretme Yüzyılıdır” yazılı dev bir Türkiye haritası çizdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Alatarla köyünde düzenlenen domates hasadı etkinliği kapsamında, kadın personelin tarlalardan özenle toplayıp makinede kestikleri kuru domateslerden hazırladığı 12×24 metrelik Türkiye Haritası kurutma işlemi için, takdir edildi.

Hava sıcaklığının 40 derece civarında olduğu kentte tarlalarda özveriyle çalışan kadın çalışanların bölgede yetişen kuru domateslere dikkat çekmek için yaptıkları Türkiye haritası, drone ile havadan görüntülendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, gazetecilere verdiği demeçte, kentte 20 bin dekarlık alanda yılda 80-100 bin ton domates üretildiğini söyledi.

Üretilen domateslerin büyük bölümünün kurutulmuş domates ve salça olarak işlendiğini belirten Kılıç, “Elazığ’da domates üretimi her yıl artmaya devam ederken hem salça hem de salça olarak işlenerek pazara ulaşacak kapasiteye ulaştı. Bu kapasiteyi tarımsal ihracata çevireceğiz ve ilimizden de inşallah. Domates ihracatını daha da artırmak için çaba göstereceğiz” dedi. söz konusu.

Kılıç, domates hasadı faaliyeti kapsamında bölgede üretilen kuru domatese dikkat çekmek için mevsimlik personelin “Türkiye’nin Yüzyılı Üretici ve Üretim Yüzyılıdır” sloganıyla kuru domatesten Türkiye haritası çıkardığını bildirdi. organize ettiler.

Hasadın sorunsuz geçmesini dileyen Kılıç, mevsimlik işçilere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu