Ekonomi

Fitch: Çin’deki toparlanma küresel büyümeyi artıracak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten yapılan açıklamada, yetkililerin “sıfır Kovid-19” politikasından vazgeçmesinin ardından Çin ekonomisi için 2023 büyüme tahmininin yüzde 4,1’den yüzde 5’e yükseltildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, küresel sıkı para politikasının Çin ihracatına olan talebi baskılaması ve ülkede makro politika gevşemesinin beklenmemesi nedeniyle 2021 yılında kaydedilen yüzde 8,4 büyüme gibi güçlü bir toparlanmanın öngörülmediği vurgulandı.

Açıklamada, Çin’de beklenenden güçlü bir toparlanmanın küresel büyümeye de fayda sağlayacağı belirtilirken, Çin’in büyüme tahminindeki yaklaşık 1 puanlık artışın küresel ekonomiye ilişkin yüzde 1,4’lük büyüme iddiasını otomatik olarak artıracağı bildirildi. görünüm 0,2 puan.

Çin’in son dönemdeki güçlü büyümesine kıyasla dünyanın geri kalanındaki büyümenin daha sınırlı olacağına işaret edilen açıklamada, Çin’in bu yılki toparlanmasının ağırlıklı olarak özel tüketim harcamalarından kaynaklanacağı belirtildi.

Açıklamada, Çin’in yeniden açılmasından en çok mal ticareti ve turizm yoluyla Çin’in tüketici pazarlarıyla bütünleşen ekonomilerin yararlanacağının düşünüldüğü vurgulandı.

Ülkenin elektrik talebinin ekonomik büyümesiyle ilgisine işaret edilen açıklamada, Çinli kullanıcıların LNG talebindeki güçlü artışın, gaz stoklarının LNG ithalatı yoluyla yeniden oluşturulduğu Avrupa’da bu yıl öngörülen enerji kaynaklı enflasyon düşüşünü kesintiye uğratabileceği belirtildi.

alucrahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu