Haber

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Sincan Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Ma’yı kabul etti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Çin Komünist Partisi Sincan Uygur Özerk Bölgesi Sekreteri Ma Shingrui ile bir araya geldi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Tokayev, Astana’da temaslarda bulunan Ma’yı kabul etti.

Görüşmede Tokayev, Kazakistan’ın stratejik ortaklık ve ebedi dostluk ruhu içinde Çin ile çok taraflı iş birliğini derinleştirmeye büyük önem verdiğini vurguladı.

Çin’in ülkesinin en büyük ticaret ortaklarından biri olduğuna işaret eden Tokayev, “Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçen yıl Ekim ayında (Astana) gerçekleştirdiği ziyaretin kesinlikle başarılı geçtiğini belirtmek isterim. çok önemli anlaşmalar var ve artık iki ülke hükümetleri bu zirvede en üst düzeyde varılan anlaşmaları başarılı bir şekilde hayata geçirme görevi ile karşı karşıya.” terimleri kullandı.

Ma da Tokayev’e misafirperverliği için teşekkür etti ve Xi’nin selamlarını iletti.

Ziyaretinin asıl amacının iki ülke arasındaki değerli stratejik anlaşmaların hayata geçirilmesi olduğunu ifade eden Ma, “Biz (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) Çin’in batıyla olan bağlarından sorumlu bölgeyiz. Kazakistan, Çin’in en önemli önceliklerinden biri. bizim için karşılıklı işbirliği.” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan İsmailov ile görüşme

Ma, Astana temasları kapsamında Kazakistan Başbakanı Alihan Ismailov ile de bir araya geldi.

Heyetler arasında Başbakanlıkta yapılan görüşmede taraflar, karşılıklı ticaretin 2030 yılına kadar 35 milyar dolara çıkarılması hedefine ulaşmak için atılacak ortak adımları değerlendirdi.

sarigol-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu