Haber

Kosova Başbakanı Kurti: “Sırbistan’ın Kosova yakınlarında 48 üssü var”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Sırbistan’ın Kosova yakınlarında 48 üssü var. Ayrıca Wagner gibi grupların varlığı endişe verici.”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, resmi temasları kapsamında geldiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da resmi törenle karşılandı. Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile Kosova Başbakanı Kurti basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Kosova-Sırbistan ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik Fransız-Alman planının uzlaşma için iyi bir zemin oluşturduğunu vurgulayan Kurti, Sırp Belediyeler Birliği sorununun ancak Kosova anayasası çerçevesinde ele alınabileceğini söyledi. Kurti, eski Birleşmiş Milletler (BM) Kosova Temsilcisi Martti Ahtisaari tarafından şekillendirilen Kosova anayasasının tek bir etnik grupla ilişki kuracak bir yapının kurulmasına izin vermediğini kaydetti. NATO liderliğindeki çok uluslu barış gücü misyonu KFOR’daki asker sayısının artırılması talebini gündeme getiren Kurti, “Sırbistan’ın Kosova yakınlarında 48 üssü var. Ayrıca Wagner gibi grupların varlığı endişe verici.” Yeni yılda ilk yurt dışı ziyaretini Avusturya’ya yaptığını vurgulayan Kurti, Avusturya’nın Kosova’ya yaptığı takviyelerden dolayı teşekkür etti.

“Daha fazla asker göndermeye hazırız”

Avusturya Başbakanı Nehammer, Kosova vatandaşlarına yönelik vize muafiyetinin 2024’te hayata geçirilebileceğini söyledi. Kosova’nın AB ailesinin bir parçası olma kararı aldığına değinen Nehammer, Kosova’nın suç ve yolsuzlukla mücadelede önemli bir iş yaptığını ve onun da önemli bir iş yaptığını söyledi. çabalar ödüllendirilmeli. Avusturya’nın kendisini Kosova ile Sırbistan arasında bir köprü olarak gördüğünü belirten Nehammer, Fransız-Alman planını güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti. Nehammer, KFOR’un talep etmesi halinde Kosova’ya daha fazla asker göndermeye de hazır olduklarını söyledi.

Kosova Başbakanı Kurti, Viyana temasları çerçevesinde Avrupa ve Güvenlik Politikası Enstitüsü’nde (AIES) Kosova, Batı Balkanlar ve Avrupa Birliği konulu bir konuşma yapacak.

Kurti’nin Avusturya ziyareti, ülkenin AB üyeliği için resmi başvurusundaki olumlu ilerleme ve AB üyelerinin Kosova vatandaşlarına vize muafiyeti sağlaması sonrasında geldi. – VİYANA

gokcebey-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu