Haber

Litvanya 135 Rus vatandaşının oturma iznini iptal etti

Litvanya Göçmenlik Dairesi, olası ulusal güvenlik tehditlerini değerlendirmek için ülkede yaşayan Ruslara anketler gönderdi. Konuyla ilgili yapılan anketlerde Kırım’ın hangi ülkeye ait olduğu ve Ukrayna-Rusya Savaşı’na ilişkin görüşlerini nerede dile getirdikleri gibi sorular da yer aldı.

Göç İdaresi’nin verilerine göre geçen yıl 38, bu yıl 97 Rus vatandaşının oturma izinleri anketlere verdikleri yanıtlara göre iptal edildi. Yönetim, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başladığı 2022’de oturma izni için başvuran Rus vatandaşlarının sayısının bir önceki yıla göre ikiye katlanarak 4 bine ulaştığını bildirdi.

LİTVANYA PARLAMENTOSUNDAN RUSYA’YI “TERÖR DEVLETİ” İLAN ETME ÇAĞRISI

Litvanya Parlamentosu (Seimas), 21 Mart’ta diğer ülkeleri Rusya’yı “terörist devlet” ilan etmeye çağıran bir kararı oybirliğiyle kabul etti. Kararda, Rusya’nın Ukrayna’daki “savaş suçları, insanlığa karşı suçlar veya soykırımla ilgili hesap verebilirliği” konusunun gündeme getirilmesi ve özel bir uluslararası ceza mahkemesi kurulması önerisi yer aldı.

Litvanya Parlamentosu, Mayıs 2022’de Rusya’yı terör ülkesi ilan etti ve Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini soykırım olarak kabul etti.

haberelmadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu