Haber

Senegal, Nijer’e askeri müdahaleyi desteklediğini açıkladı

Senegal Dışişleri Bakanı Aissata Tall Sall, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’e olası bir askeri müdahalesini destekleyeceklerini açıkladı.

Sall, ECOWAS’ın Nijer’deki askeri cuntaya olası bir askeri müdahale seçeneği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Senegal’in ECOWAS üyesi olduğunu hatırlatan Sall, üyesi oldukları bölgesel kuruluşların kararlarına uyacaklarını söyledi.

Sall, Batı Afrika’da askeri darbeleri önleme zamanının geldiğini kaydetti.

Cuntaya verilen süre azalıyor

ECOWAS, askeri cuntaya Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakması ve 30 Temmuz’da olağanüstü zirvesinde göreve dönmesi için bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerini yansıtıyordu.

Yönetimde asker bulunduran Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda uyardı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

beysehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu